BATextiltervezés
Tanulmányok helye | Magyarország, Budapest |
---|---|
Tanulmányi terület | Arts (ISCED 021) |
Típus | Bachelor, teljes idejű képzés |
Névleges időtartam | 6 félévek |
Tanulmányok nyelve | magyar |
Díjak | BA |
Kurzuskód | Arts |
Felvételi követelmény | Gimnázium / középiskola (vagy magasabb szintű) A jelentkezési feltételeket igazoló dokumentumokat a következő nyelveken fogadjuk el: angol / magyar. A jelentkezési dokumentumokat a következő nyelveken tudjuk fogadni: angol / magyar. A iskola gyakran tud megfelelő nyelven készült indexmásolattal/kreditigazolással szolgálni. Amennyiben ez az Ön esetében nincs így, szüksége lesz hivatalos fordításra az eredeti dokumentum hivatalos másolatával együtt. Ha az iskolától kapott bizonyítvány nem angol vagy magyar nyelvű, akkor le kell fordíttatnod angolra, és a fordítást fel kell töltened az eredeti változat hitelesített másolataival együtt. Végül az egyetemre magával kell vinnie a bemeneti követelmények teljesítését igazoló dokumentumok eredeti példányát. |
---|
Nyelvi követelmények | angol magyar Elfogadott nyelvtudást igazoló dokumentumok: FCE vagy CAE, IELTS 5.5+ vagy TOEFL 69+. Középfokú angol nyelvtudás szükséges. Kérjük, vedd figyelembe, hogy minden jelentkezőnek részt kell vennie egy online felvételi interjún. Az interjú során be kell bizonyítanod a nyelvtudásodat, és a felvételi bizottság ennek alapján hozza meg döntését. Ha nem éred el a szükséges nyelvi szintet, nem nyersz közvetlen felvételt a választott képzésre, még akkor sem, ha már rendelkezel nyelvvizsgával. középhaladó magyar nyelvtudás |
---|
Egyéb követelmények | Legalább 2 referenciát be kell nyújtania. Szükség van megfelelő portfólióra. Releváns portfólió szükséges. Releváns portfólió szükséges. |
---|
További információ |
---|
Áttekintés
Három éves, magas szintű művészeti képzésünkön gyakorlati tapasztalatokra, kísérletezésre épülő, innovatív és etikus tervezői szemléletre tehetsz szert.
A Textiltervezés BA művészeti alapszak képzésének célja “művészi és design” szemlélettel egyaránt rendelkező textil- és divattervezők képzése, akik a divat és textil különböző területein képesek komplex tervezési feladatokat megoldani, valamint a márka és kollekcióépítés folyamataiban kreatívan részt venni. Olyan társadalmilag érzékeny, innovatív szakembereket képzünk, akik a divat és textil formanyelvén keresztül felelősen és etikusan reagálnak az aktuális ökológiai, kulturális és piaci kihívásokra.
Programstruktúra
Első év – Alapozás
formaalakítás, mintaképzés, rajz és tervmegjelenítés alapjai
a kreatív gondolkodás alapjai, rövid tervezési feladatok
Műhelykóstolók (szabás, varrás, nyomás, szövés stb.)
Második év – Specializálódás
a választott irány mesterségbeli fogásai
tematikus kutatások és gyakorlati feladatok, workshopok
kritikai érzék és prezentációs gyakorlat fejlesztése
Harmadik év – Saját hang megtalálása
projektek, integrált tervezések
saját hang megtalálása a szakmai alapok fejlesztésével
portfólió formába öntése
szakmai jövőkép alapozása
Szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
textil- és divattervezési stúdiumok 35-55 kredit;
kutatási és tervezési gyakorlatok 20-40 kredit;
művészet és design szakelmélet 10-30 kredit;
vizuális és művészeti stúdiumok (ábrázolás és kommunikáció) 20-40 kredit;
elméleti stúdiumok (design- és művészettörténet és elmélet, filozófia, társadalomtudomány, gazdasági és jogi ismeretek) 20-40 kredit;
kapcsolódó társszakmák ismeretei 2-15 kredit.
főbb témakörök:
Designelmélet - A kurzus átfogó képet ad – 19. századtól kezdődően 21. század elejéig bezárólag – a design főbb korszakairól, trendjeiről, legfontosabb problémáiról, legjelentősebb alkotóiról, különös tekintettel az alkalmazott textil és a divat területeire.
Textiltörténet - ismerteti az alapvető textiltechnikák vázlatos európai fejlődéstörténetét és a különböző korok főbb jellemzőit (anyagok, színhasználat, mintakincs, felhasználás).
Divattörténet - áttekinti az öltözködés szerepét, jelentőségét az ókortól kezdve, valamint részletesen áttekintik, melyik korszakban mit fejezett ki az öltözék. Megismerik, hogy a divat a világ jelenségeivel milyen kapcsolatban áll, és ezek változásai hogyan hatnak rá.
Fenntartható divat- és textil - célja a divatipar fenntarthatóbb jövőjének kialakítása, a jó gyakorlatok bemutatása társadalmi, környezeti és gazdasági szempontokat figyelembe véve. Keressük az innovatív megoldásokat, amelyek a divatágazat hosszú távú fenntarthatóságát támogatják.
Textil – és divat tárgytervezés - kreatív kutatómunkára alapoz, egyéni inspiráció alapján egyedi kiegészítő kollekció tervezése és kivitelezése a cél. Továbbá, hogy egy öltözéket „kísérő”, divatkiegészítő elkészítésén keresztül a tervezéstől a kivitelezésig megismerjék a folyamatot Innovatív tervezés: a divat és textiltervezés klasszikus ismeretei mellett az innovatív anyagokat és a hozzájuk kapcsolódó innovatív technológiai eljárásokat tanulmányozza.
Formaképzés - Főbb témák: 1. Az anyagok megjelenési formái /dimenziók/ és ezekre épülő formálási lehetőségek. 2. Papírplasztika-papírhajtogatási gyakorlatok. 3. Különböző felületi és strukturális technikák. Összetett téri feladatok. 4. Anyagtársítások.
Mintaképzés - bevezetés a szín, a felület, a szerkezet, a textúra és a minta értelmezésébe és különböző eszközökkel történő tervezésébe. , gazdagítja a manuális és digitális eszközskálát.
Tervezői identitás és branding – a prezentációs készségeket fejleszti. Képessé tesz önállóan megtervezni és kivitelezni mind szakmai, mind üzleti prezentációkat, előadásokat, vizuális portfóliókat. felkészítve a szakmai és az üzleti életben adekvát (megfelelő) nyilvános megszólalásra, szereplésre.
specializációk:
Divat specializáció
@metufashion
fashion styling, divatbemutatók, divatperformansz, divatkiállítás és jelmeztervezés, szabásminta tervezés, formai innováció a divatban, trendismerettel és portfolió építéssel!
Divattervezés, Klasszikus divattervezés, Experimentális divattervezés, Innovatív divattervezés
divatkollekció tervezés; kísérleti és funkcionális öltözéktervezés; divatkiegészítő tervezés és styling; kortárs divatjelenségek: képzőművészet és divat, építészeti és plasztikai párhuzamok, természeti és kulturális inspirációk; innovatív anyagkísérletek,
textil- és divattörténet trendismerettel; szabad modellezés, varrás- és szabásgyakorlatok;
divatbemutatós tapasztalatok, program ismeretek
Specializáció vezető: Dr.Kovács Adél DLA Főiskolai docens, Divattervező, Trendkutató
Textil specializáció
@metu_textile
Tradíció+Innováció – Design thinking módszertana
Struktúra- és mintatervezés tradicionális és alternatív textiltechnikákkal, digitális tervezéssel és kísérleti megközelítések segítségével
lakástextil, öltözködési textil és funkcionális textiltárgyak tervezése és kivitelezése
Textiltervezés, Tradicionális textiltervezés, Experimentális textiltervezés, Innovatív textiltervezés
szövött-, struktúraképző- és nyomott anyagtervezés, formaképzés
innovatív anyagkísérletek
Prezentációs technikák, szakmai gyakorlat, élő projektek
CAD/CAM programhasználat
Smart textilek
Specializáció vezető: Révész Eszter DLA, textiltervező művész
A specializációk megfelelő jelentkezőszám esetén indulnak. Ezen specializációk indítását az Egyetem nem garantálja.
Karrierlehetőségek
Ők is nálunk tanultak:
Ya Xian Feng, divattervező
Baranyi Gerda, designer, DORKO
Mészáros Lúcia, illusztrátor
Baffy Barbara
Varnyú Dorina
Katona Júlia Dorottya
Pintér Judit
közép-európai időzóna
közép-európai időzóna