További információ

tatk.elte.hu/..terszakok/kisebbsegpolitika 

Áttekintés

A szak célja, hogy a közép-kelet-európai térség etnikai, nemzeti, kisebbségi problémáihoz értő A szak célja, hogy a közép-kelet-európai térség etnikai, nemzeti, kisebbségi problémáihoz értő kutatókat, oktatókat és önkormányzati, tömegkommunikációs, szociálpolitikai, jogi, valamint politikával foglalkozó szakembereket képezzen. Az ilyen típusú szakemberekre már napjainkban is igény mutatkozik, és ez az igény a jövőben fokozódni fog, hiszen a régió történelmileg örökölt etnikai és kisebbségi konfliktusai, a kisállamiság új reneszánsza napjaink aktualitásává teszik az etnikai feszültségek kezelésének és csökkentésének feladatát. A Magyarországon működő kisebbségi önkormányzatok, sajtó, civil szervezetek egyre több kisebbségpolitikai tudással felvértezett szakembert igényelnek, és a többségi társadalomban is tapasztalhatók törekvések új, a kisebbségi problémákat kezelő intézmények létrehozására. A multikulturalizmus elve, a kisebbségek érdekeinek védelme, a kisebbségeket érő diszkrimináció megszüntetése olyan feladat, amely elengedhetetlenül fontos Magyarország társadalmi stabilitásának megteremtéséhez. A képzés célja szerint biztosítani kívánja, hogy az itt képzett politikusok, politikai szakértők, valamint társadalomtudományi elemzők és kutatók mintegy személyükben is garanciát nyújtsanak az előítéletmentes, bizalomteli, a nemzeti és kisebbségi kategóriákat keresztbe metsző szakmai identitás kialakítására és megőrzésére.

Kisebbség..?! Politika…?! – Mi az ELTE TáTK Kisebbségpolitika mesterszakának képzési iránya?
Az Európai Unió 2000-ben elfogadott Alapjogi Chartája 14 „tulajdonság” alapján tiltja a megkülönböztetést. Ezek: a nem, faj, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság. A Charta dekrétumát alapul véve az ELTE TáTK Kisebbségpolitika Mesterképzés szakja a nemzetiségi, etnikai, felekezeti és szociális kisebbségek mellett az adott tulajdonságuk miatt megkülönböztetett és ennek következtében szubkulturálissá, marginálissá, diszociálissá tett csoportok általános elméleti és a mai hazai szakpolitikai vonatkozásairól nyújt ismeretelméleti keretet, melyhez a gyakorlati készségek fejlesztését biztosító terepkutatási gyakorlatok és műhelymunkák illeszkednek.

A kisebbségpolitika mesterszakon oktatók és tárgyaik mindegyike a jogegyenlőségen, az emberi méltóságon és szabadságon alapuló univerzális értékelvek mentén szervezi mindazt a legmagasabb szintű tudáshalmazt, amellyel nemcsak a különféle szempontok szerint különböző és különbözővé tett csoportok lehető legalaposabb megismerése érhető el, hanem amellyel alkalmazható és hasznosítható kisebbségpolitikai koncepciókat és gyakorlatokat lehet kialakítani, bevezetni és tartósan fenntartani a mai magyarországi társadalomra érvényesen.

Szakigazgató:
Szabó Miklós, egyetemi docens

Felvételi követelmények:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a társadalomtudomány képzési területről a társadalmi tanulmányok, a szociológia, a szociális munka, a politikatudomány, a politológia, a kulturális antropológia és a szociálpedagógia alapképzési szak.
Egyéb alapszakos diplomákat egyedileg bírálunk el a teljesített kreditek alapján.

Aki nem teljes kreditérték beszámítású oklevéllel jelentkezik, annak a felveteli@tatk.elte.hu címre lehet kreditelismerési eljárásra kérvényt benyújtania úgy, hogy csatolja a felsőoktatásban elvégzett tárgyainak igazolását. (Az e-mail tárgyában és tartalmi részében is szerepeljen, hogy melyik szakra nyújt be kérvényt.)

A jelentkezőknek csatolnia kell az alapszakos diplomát és teljesítésigazolást (transcript of records) az alapképzésről eredeti nyelven. Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges.

További feltöltendő dokumentumok:

  • motivációs levél magyarul
  • teljesítésigazolás (transcript of records) a magyar előkészítő képzésről
  • a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozat
  • útlevélmásolat

Felvételi procedúra:

A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel.

A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk.

Felvételi vizsga:
Igen

Felvételi vizsga típusa:
Szóbeli

Felvételi vizsga helyszíne:
Online

Irodalom:

  • Örkény Antal, Székelyi Mária, Csepeli György, Poór János, Várhalmi Zoltán: Nemzeti érzés és európai identitás. Budapest: Arktisz Kiadó, 2007.
  • Örkény Antal, Székelyi Mária (szerk.): Az idegen Magyarország – Bevándorlók társadalmi integrációja. Budapest, ELTE Eötvös Kiadó Kft, 2010
  • Bíró Judit (szerk.): Biopolitika. Drogprevenció. Budapest, L’Harmattan Kiadó, 2006.

Kapcsolattartó:
Nemzetközi Iroda, Bagi Eszter Borbála
E-mail: international@tatk.elte.hu

Programstruktúra

Képzési és kimeneti követelmények

Karrierlehetőségek

Mi a speciális egy nálunk végzett kisebbségpolitikusban?

  • Elméleti képzettsége, helyzetfelismerő, problémaérzékelő, kommunikációs készségei és döntéshozói képességei birtokában hozzájárulhat ahhoz, hogy a társadalmi konfliktusokra új típusú, az eddiginél hatékonyabb, problémaérzékenyebb és korszerűbb beszédmód és szakpolitikai működési gyakorlat alakuljon ki.
  • Kritikai gondolkodása, problémaérzékenysége és a társadalmat érő kihívásokra konstruktív válaszokat adni képes attitűdje birtokában hozzájárulhat ahhoz, hogy a tradicionális kisebbségi csoportokra, az új típusú szociális konfliktusokra, a margóra került újabb és újabb társadalmi szereplőkre kijelölt közpolitikai eljárások meghatározását és bevezetését a társadalom érdekeire és az egyén jogaira egyaránt figyelemmel végezzék el.
  • Az európai közpolitikai elvek és intézményrendszer kritikai megismerésével, illetőleg a közvetlen tapasztalatszerzés és terepgyakorlatok segítségével hozzájárulhat ahhoz, hogy az előítélet- és válságmentes, befogadó társadalom elve és gyakorlata legyen a követendő cél Magyarországon.

Mi lehet egy kisebbségpolitikus dolga a mai Magyarországon?

Az államigazgatás, a közigazgatás, az NGO-ok, a civil szervezetetek, a média vagy akár a magánszféra intézményeinek színterein olyan szakismeretek és intézményi működéselvek és gyakorlatok kialakítása, működtetése és fenntartása, amelyek hozzájárulhatnak:

  • a nemzetiségi, etnikai, felekezeti, szociális kisebbségi csoportok társadalmi, kulturális, gazdasági helyzetének stabilizálásához
  • a negatív megkülönbözetés okozta diszkrimináció csökkentéséhez, megszüntetéséhez, kialakulásuk megakadályozásához
  • a fentieket elősegítő szakszerű és az emberi méltóságérzeten alapuló szakpolitikai filozófia és intézményrendszer kidolgozásához, bevezetéséhez és működtetéséhez
  • s a fentiekkel összhangban Magyarország társadalmi stabilitásának biztosításához.
Jelentkezzen most! Tanév 2024/25
Ez a felvételi időszak nem alkalmazható
Jelentkezzen most! Tanév 2024/25
Ez a felvételi időszak nem alkalmazható
Sponsor logo
Sponsor logo