MA Humánökológia_hu
Tanulmányok helye | Magyarország, Budapest |
---|---|
Típus | Master, teljes idejű képzés |
Névleges időtartam | 4 félévek |
Tanulmányok nyelve | magyar |
Díjak | MA |
Kurzuskód | Social Science |
Felvételi követelmény | Alapdiploma (vagy magasabb szintű) Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a politikatudományok, Aki nem teljes kreditérték beszámítású oklevéllel jelentkezik, annak a felveteli@tatk.elte.hu címre lehet kreditelismerési eljárásra kérvényt benyújtania úgy, hogy csatolja a felsőoktatásban elvégzett tárgyainak igazolását. (Az e-mail tárgyában és tartalmi részében is szerepeljen, hogy melyik szakra nyújt be kérvényt.) A jelentkezéssel feltöltendő dokumentumok:
Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges. Beiratkozásra hozza magával az eredeti dokumentumokat! A jelentkezési dokumentumokat a következő nyelveken tudjuk fogadni: angol / magyar. A iskola gyakran tud megfelelő nyelven készült indexmásolattal/kreditigazolással szolgálni. Amennyiben ez az Ön esetében nincs így, szüksége lesz hivatalos fordításra az eredeti dokumentum hivatalos másolatával együtt. Az iskola gyakran tud megfelelő nyelven kiállított igazolással szolgálni. Amennyiben ez az Ön esetében nincs így, szüksége lesz hivatalos fordításra az eredeti dokumentum hivatalos másolatával együtt. Kérjük, az eredeti dokumentumokat is töltse fel! Végül az egyetemre magával kell vinnie a bemeneti követelmények teljesítését igazoló dokumentumok eredeti példányát. |
---|
Nyelvi követelmények | magyar Magyar B2, a nyelvtudás ellenőrzése a felvételi vizsgán történik. Ezen kívül csatolni szükséges a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozatot. |
---|
Egyéb követelmények | A motivációs levél a jelentkezés kötelező melléklete. A jelentkezőknek fel kell tölteniük egy magyar nyelvű motivációs levelet, amelyben bemutatkoznak, és felvázolják a jelentkezés okait, beleértve a motivációkat, érdeklődési körüket és a programmal kapcsolatos céljaikat 1500 és 4000 karakter közötti terjedelemben. Felvételi procedúra: A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel. A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk. |
---|
További információ |
---|
Áttekintés
Ezen a szakon a szociokulturális folyamatok ökológiai szemléletű értelmezésére, a környezeti problémák társadalmi dimenziójának vizsgálatára, a természeti és társadalmi rendszerek közötti kölcsönhatások feltárására képzünk szakembereket. Az ökológia és humánökológia kifejezések a társadalomtudományok területén a természettudományoktól eltérő értelemben váltak használatossá. Tematikus újdonságként elsősorban az élővilág rendszerösszefüggéseinek, az ebből származó kölcsönös meghatározottságoknak a fokozott figyelembevételére utalnak, ami egy rendszerelvű, kapcsolat- és kommunikáció-központú, az egyén feletti szerveződési szintek jelentőségét hangsúlyozó szemléletmóddal párosul. Ez a megközelítés a második ezredfordulón kibontakozó globális ökológiai válság következtében tett szert megkerülhetetlen tudományos jelentőségre, úgy a társadalomelméletben, mint a társadalmi folyamatok tervezésének és szervezésének különféle szakterületein. A hallgatók olyan jártasságot szereznek a helyi társadalomban zajló folyamatok elemzésében, menedzselésében, fejlesztési stratégiák kidolgozásában, amely iránt érezhetően növekvő igény mutatkozik a kutatásban, a közigazgatásban, a civil és nonprofit szférában, valamint a médiumokban.
Szakigazgató: Gébert Judit, egyetemi adjunktus
Felvételi követelmények:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a politikatudományok,
a szociológia, a kulturális antropológia, a társadalmi tanulmányok alapképzési szak. Egyéb alapszakos diplomákat egyedileg bírálunk el a teljesített kreditek alapján.
Aki nem teljes kreditérték beszámítású oklevéllel jelentkezik, annak a felveteli@tatk.elte.hu címre lehet kreditelismerési eljárásra kérvényt benyújtania úgy, hogy csatolja a felsőoktatásban elvégzett tárgyainak igazolását. (Az e-mail tárgyában és tartalmi részében is szerepeljen, hogy melyik szakra nyújt be kérvényt.)
A jelentkezőknek csatolnia kell az alapszakos diplomát és teljesítésigazolást (transcript of records) az alapképzésről eredeti nyelven. Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges.
További feltöltendő dokumentumok:
- motivációs levél magyarul
- teljesítésigazolás (transcript of records) a magyar előkészítő képzésről
- a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozat
- útlevélmásolat
Felvételi procedúra:
A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel.
A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk.
Felvételi vizsga:
Igen
Felvételi vizsga típusa:
Szóbeli
Felvételi vizsga helyszíne:
Online
Irodalom:
- Garret Hardin: A közlegelők tragédiája. In Lányi szerk: Természet és szabadság. Osiris 2000
- McDaniel, Carl – Gowdy, John: Az édenkert kiárusítása. Budapest: Typotex Kiadó, 2002. (A teljes könyv.)
- McNeill, John: Valami új a nap alatt – A XX. század környezettörténete. Budapest: Ursus Libris Kiadó. (A 9–11. fejezet, továbbá a magyar kiadáshoz írt utószó.)
- Singer, Peter: Minden állat egyenlő. In: Lányi András – Jávor Benedek (szerk.): Környezet és etika – Szöveggyűjtemény, 39–56. oldal. Budapest: L’Harmattan Kiadó.
Kapcsolattartó:
Nemzetközi Iroda, Bagi Eszter Borbála
E-mail: international@tatk.elte.hu
Programstruktúra
Képzési és kimeneti követelmények
Karrierlehetőségek
A hallgatók olyan jártasságot szereznek a helyi társadalomban zajló folyamatok elemzésében, a fenntarthatóság igényeit kielégítő fejlesztési stratégiák kidolgozásában, amely iránt növekvő igény mutatkozik a kutatásban, a közigazgatásban, a civil szférában, valamint a médiumokban. A szakon végzett diákok eddig nagyobbrészt az állami szférában (pl. Herman Ottó Intézet, Központi Statisztikai Hivatal, Nemzeti Alkalmazkodási Központ, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet), kisebb részben civil szervezeteknél (pl. Magyar Máltai Szeretetszolgálat), illetve az akadémiai szférában (Swedish University of Agricultural Sciences) találtak munkát.