További információ

elte.hu/indulo-kepzesek 

Áttekintés

Írásbeli szakasz: A jelentkezőknek be kell adniuk egy motivációs levelet és egy szaktudományos jellegű dolgozatot. A jelentkezőktől kérnek egy egyoldalas, kézzel írott motivációs levelet, amelyből egyértelműen kiderül, hogy melyik specializációra kíván jelentkezni, s amelyben megfogalmazza, miért ezt a specializációt választotta, milyen célok vezérlik annak elvégzésével. A jelentkezőnek továbbá el kell küldenie egy olyan, korábban elkészített írásbeli munkáját, amely megítélése szerint a leginkább bizonyíthatja jártasságát és felkészültségét a motivációs levelében megnevezett specializációra. Ennek a dolgozatnak szaktudományos jellegű, a megfelelő hivatkozásokkal ellátott, a tudományterületnek megfelelő tartalmi követelmények szerint elkészített értekezésnek kell lennie, amely a képzés nyelvén íródott. Beadható a hároméves alapképzés lezárásaként készített szakdolgozat vagy az alapképzés során készített két-három szemináriumi dolgozat, de lehet olyan szöveg is, amelyet a jelentkező külön erre az alkalomra vagy esetleg tanulmányi céljain kívül készített. A jelentkezőnek írásban nyilatkoznia kell arról, hogy a szöveg a saját munkája. Az írásbeli szakasz pontszámát a benyújtott írásbeli munka és motivációs levél értékelésének eredménye adja.

Szóbeli szakasz: A szóbeli vizsga során a Bizottság az általános szakmai jellegű tájékozottság mellett a jelentkező általános intelligenciáját, önálló gondolkodásra való képességét és problémafelismerő, illetve problémamegoldó képességét vizsgálja egy felvételi beszélgetés keretében.

A felkészüléshez kötelező/ajánlott irodalom: A felvételi vizsga a magyar szakos alapképzés, illetve a magyar záróvizsga anyagához és a felvételre megjelölt specializáció témaköreihez kapcsolódik.

A nyelvi előkészítőt tartó intézmény záróvizsgáját az intézmény figyelembe veszi a felvételinél: igen


A Magyar nyelv és irodalom mesterképzési szakot a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet és a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet közösen gondozza. A hallgatók a magyar nyelv és irodalom működésével, tanulmányozásával, értelmezésével és művelésével kapcsolatos feladatokra készülnek fel, amelyek a magyar és egyetemes kultúra, a közművelődés és a kommunikáció tág tereihez kapcsolódó munkakörökben hasznosíthatók.

A mesterszakot gondozó két intézet több nyelvészeti és irodalmi jellegű specializációval, egyedülállóan gazdag kínálattal, valamint nagyszámú oktatójának és kutatójának közreműködésével biztosítja a legszélesebb körű képzést, egyaránt támogatva a munkaerőpiacon való elhelyezkedést és a PhD tanulmányok, a szakterületi tudományos pálya megkezdését.

Az ELTE Magyar nyelv és irodalom mesterszakja neked való, ha alapvető ismeretekkel és érdeklődéssel rendelkezel a magyar nyelvtudomány, illetve irodalomtudomány legfontosabb elméleti kérdéseit, ezek történeti, változó és folyamatszerű összefüggéseit illetően. Neked való a képzés, ha szeretnéd jobban átlátni és megérteni a nyelvnek, illetve az irodalomnak a magyar és az európai identitás konstrukciói, illetve az egyes kultúrák és a köztük lévő kapcsolatok kialakításában, fenntartásában és formálásában betöltött szerepét, a magyar és a világirodalom, illetve a nyelv és a nyelvek kulturális, történeti és társadalmi meghatározottságát, irodalom és nyelv összefüggéseit.

Contact:
Mr Rezső Jarmalov
Stipendium Hungaricum coordinator
stipendiumhungaricum@btk.elte.hu

Programstruktúra

magyar nyelv és irodalom

Karrierlehetőségek

Karrier

Jelentkezzen most! Tanév 2025/26
Végső határidő
2025. jan. 31. 14:00:00
közép-európai időzóna
Tanulmányok kezdete
2025. szept. 1.
Jelentkezzen most! Tanév 2025/26
Végső határidő
2025. jan. 31. 14:00:00
közép-európai időzóna
Tanulmányok kezdete
2025. szept. 1.
Sponsor logo
Sponsor logo