BASzociális munka_hu
Study location | Hungary, Budapest |
---|---|
Type | Bachelor, full degree studies |
Nominal duration | 6 semesters |
Study language | Hungarian |
Awards | BA |
Course code | Social Science |
Entry qualification | High school / secondary education (or higher) A jelentkezőknek csatolnia kell az érettségi bizonyítványt és a középiskola utolsó két évének bizonyítványait eredeti nyelven. Feltöltendő dokumentumok:
Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges. Beiratkozásra hozza magával az eredeti dokumentumokat! The entry qualification documents are accepted in the following languages: English / Hungarian. Often you can get a suitable transcript from your school. If this is not the case, you will need official translations along with verified copies of the original. Az iskola gyakran tud megfelelő nyelven kiállított igazolással szolgálni. Amennyiben ez az Ön esetében nincs így, szüksége lesz hivatalos fordításra az eredeti dokumentum hivatalos másolatával együtt. You must take the original entry qualification documents along with you when you finally go to the university. |
---|
Language requirements | Hungarian Magyar B2, a nyelvtudás ellenőrzése a felvételi vizsgán történik. Ezen kívül csatolni szükséges a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozatot. |
---|
Other requirements | A motivation letter must be added to your application. A jelentkezőknek fel kell tölteniük egy magyar nyelvű motivációs levelet, amelyben bemutatkoznak, és felvázolják a jelentkezés okait, beleértve a motivációkat, érdeklődési körüket és a programmal kapcsolatos céljaikat 1500 és 4000 karakter közötti terjedelemben. Felvételi procedúra: A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel. A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk. |
---|
More information |
---|
Overview
A szociális munka dinamikus, változatos, kihívásokkal teli szakma, melyre a társadalmi-gazdasági fejlődéssel párhuzamosan egyre nagyobb igény mutatkozik. Elsősorban kiszolgáltatott társadalmi csoportokkal foglakozik, nekik nyújt szükségletalapú szolgáltatást szociális és életvitelbeli problémáik megoldásában.
Szociális munkásokat alkalmaznak a családsegítő és gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben, nevelési tanácsadókban, a hajléktalan ellátás, az egészségügy területén, időseket ellátó otthoni és intézményi szolgálatokban, a szegénység és társadalmi kirekesztődés kezelésében, a fogyatékkal élők ellátásában, drogambulanciákon, és a büntetés-végrehajtás területén, Magyarországon és külföldön, állami, üzleti alapon működő, önkormányzati, civil és egyházi intézményekben.
A képzés célja, hogy mindezen területen használható elméleti és gyakorlati tudást adjon a diákok kezébe, felkészítse őket arra, hogy a szolgáltatásokat igénybe vevő emberek, családok, csoportok és közösségek társadalmi helyzetét, motivációt, szükségleteit illetően képesek legyenek a helyzetfelismerésre és a megfelelő segítő módszerek alkalmazására. Az ehhez szükséges magas szintű társadalomtudományi, pszichológiai és jogi tudást, valamint a szociális munka elméletének és gyakorlatának ismereteit nyújtja a képzés. A diákok tanulmányaik során jelentős időt töltenek terepen: önkéntes munkát végeznek, részt vesznek szakmára felkészítő, személyiség- és készségfejlesztő saját élményű gyakorlatokon és külső terepeken, szociális szolgáltatásokban megszervezett szakmai gyakorlatokon.
A szociális munka alapképzést azoknak javasoljuk, akik:
- mozgalmas, kihívásokkal teli munkára vágynak,
- úgy gondolják, hogy mindenkinek van helye közöttünk,
- fontosnak tartják, hogy olyan országban éljünk, amelyik gondoskodik az elesettekről,
- tudni szeretnék, mit lehet tenni a szegénység és az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében,
- tevőleges résztvevői szeretnének lenni alulról jövő társadalmi, közösségi kezdeményezéseknek.
Szakigazgató:
Rácz Andrea Anikó, habil. egyetemi docens
Felvételi követelmények:
A jelentkezőknek csatolnia kell az érettségi bizonyítványt és a középiskola utolsó két évének bizonyítványait eredeti nyelven. Ha az eredeti dokumentumok nem magyar vagy angol nyelven kerültek kiállításra, a dokumentumok magyar vagy angol nyelvű fordítását is csatolni szükséges.
További feltöltendő dokumentumok:
- motivációs levél magyarul
- teljesítésigazolás (transcript of records) a magyar előkészítő képzésről
- a magyar előkészítő képzés sikeres lezárását igazoló nyilatkozat
- útlevélmásolat
Felvételi procedúra:
A teljes jelentkezési csomaggal rendelkező jelentkezőket a felvételi bizottság szóbeli felvételi vizsgára hívja. Az intézményi felvételi pontok a korábbi tanulmányi eredményekből (a leadott dokumentumok alapján) és a szóbeli felvételi vizsga eredményéből tevődnek össze. A felvételi vizsga a jelentkezők általános, valamint szakmai tudását és érdeklődését méri fel.
A sikeres felvételi vizsga a felvétel feltétele. Sikertelen felvételi vizsga esetén a jelentkezést elutasítjuk.
Felvételi vizsga:
Igen
Felvételi vizsga típusa:
Szóbeli
Felvételi vizsga helyszíne:
Online
Kapcsolattartó:
Nemzetközi Iroda, Bagi Eszter Borbála
E-mail: international@tatk.elte.hu
Programme structure
Képzési és kimeneti követelmények
Career opportunities
A végzettséggel megcélozható állások
- Szociális munkás: egyéneknek, családoknak és más közösségeknek nyújt támogatást szociális és személyes problémáik megoldásában. A szakosított szociális munkás az egészségügy, az igazságügy, a menekültügy, a büntetés végrehajtás vagy a munka- és pályatanácsadás területén tevékenykedhet.
- Szociális gondozó: szociális intézményekben vagy otthoni környezetben gondozza és ápolja a fogyatékosságuk, egészségi állapotuk vagy életkoruk miatt rászoruló embereket. Segíti őket a háztartási munkák elvégzésében, tisztálkodásban, táplálkozásban, gyógyszerszedésben és kapcsolatot tart a háziorvossal.
- Szenvedélybeteg-gondozó: a szenvedélybeteg ellátást igénybe vevőket segíti függőségük leküzdésében. Feltárja sajátos szükségleteiket, közreműködik a gondozási, ápolási folyamat megtervezésében, megvalósításában, részt vesz az esetmenedzselési folyamatokban és az utógondozásban.
- Gerontológus: az időskorúakat támogatja önállóságuk megőrzésében, érzelmi jóllétük fenntartásában, kiszolgáltatottságuk csökkentésében. Az egyéni egészségi és pszichés állapot alapján megtervezi a gondozási folyamatot, közreműködik az ápolási és foglalkozási terv kidolgozásában.
- Családgondozó: ép és sérült családok esélyteremtését segíti legfőképpen a gyermek érdekében. Terápiás módszerekkel felszínre hozza a problémákat és mozgósítja a megoldásukhoz szükséges belső erőforrásokat, támogatja a családon belüli érzelmi kapcsolatok javulását, a változásokat, az otthoni és iskolai integrációt.
- Gyermek- és ifjúságvédelmi ügyintéző: a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi ellátások, támogatások, segélyek, szolgáltatások köréről, a hozzájutás feltételeiről, jogorvoslati lehetőségeiről és a hatóságok működési rendjéről ad tájékoztatást.
Ahol az oklevél még hasznos lehet
- Szociálpolitikus: munkája a szociális intézményekkel való kapcsolattartásból és hátrányos helyzetű csoportok vizsgálatából áll. Többnyire irányítói feladatkört lát el: tervezi, szervezi és felügyeli a problémákkal küzdők segítését, az anyagi támogatások, juttatások elosztását.
- Mentálhigiénikus: egészségnevelési, életvezetési tájékoztatást ad, részt vesz a szűrővizsgálatok népszerűsítésében. Segítséget nyújt a szolgáltatást igénybe vevők pszichés stabilitásának megőrzésében, önvédelmi technikáik megerősítésében.