Logo of Pázmány Péter Catholic University

PhDIrodalomtudományi Doktori Iskola [Bölcsészettudomány]

More information

btk.ppke.hu/..alomtudomanyi-doktori-iskola 

Overview

Iskolánk az irodalom- és kultúratudományok területén magyar és angol nyelven nyújt doktori képzést hallgatóinak. A magyar nyelvű képzés két programra tagolódik: a Textológia és régi irodalom, valamint a Modern irodalomtudomány programra, ahol az előbbi a régi irodalmak filológiai, textológiai, irodalom- és művelődéstörténeti kutatására nyújt lehetőséget, míg az utóbbi a modern filológiai, irodalomtörténeti és -elméleti kutatásokat fogja össze. A doktori iskola 2024-ben Angol irodalomtudomány programmal egészült ki, melyen az oktatás angol nyelven folyik. Az angol nyelvű programra nem angol anyanyelvű hallgatók jelentkezését is várjuk.
A Textológia és régi irodalom program a doktori iskola képzési terve alapján végezhető el a hallgatók érdeklődésének megfelelően. Az iskolarendszerű képzésen túl a doktoranduszok bekapcsolódhatnak a Karon működő kutatócsoportok munkájába. Ezek jól kiegészítik a doktori iskola képzési tervét, s elmélyült szakmai munkát tesznek lehetővé. A karon a régi irodalom területén a következő kutatócsoportok működnek: 1) A Pázmány Péter Kutatócsoport elsősorban Pázmány Péter műveinek kritikai kiadásával foglalkozik. 2) A másik régi irodalmi érdekű kutatócsoport az MTA-PPKE Barokk irodalom és Lelkiség Kutatócsoport. 3) A reneszánsz kor világirodalmi témái iránt érdeklődők számára ajánljuk a Reneszánsz Kutatóközpontot. 4) Az olasz-magyar középkori és kora-újkori kapcsolattörténeti kutatásokkal foglalkozik a Vestigia Kutatócsoport. 5) A modern irodalom textológiai, szövegkiadási, filológiai kérdései iránt érdeklődők a Babits-Kutatócsoport munkájába kapcsolódnak be.
A Modern irodalomtudomány program, mint a neve is mutatja, az irodalomra vonatkozó modern kori meglátásokba, elméletekbe, szemléleti és módszertani közelítésmódokba kívánja mélyebben, a posztgraduális szintnek megfelelően beavatni a doktoranduszokat. A modernitást mint korszaktörténeti fogalmat – nemzetközi irodalomtudományi alapvetéseket követve – tágabb értelemben, a XVIII. század végétől és a XIX. század elejétől, vagyis a romantika korától értelmezi. Külön figyelmet fordít az egyes európai nemzetek modern kori irodalmára (a magyar mellett elsősorban az angolszász, a német, a francia, a spanyol, az olasz és az orosz irodalomra), ezzel szoros összefüggésben az összehasonlító kutatásokra. A Karon az alábbi modern irodalomtudományi kutatócsoportok működnek: 1) A Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport (MLLK). 2) MTA-ELTE Hálózati Kritikai Szövegkiadás Kutatócsoport. 3) A Francia Kapcsolat (FK) kutatócsoport.
A jelentkezéshez szükséges egy elfogadó témavezetői nyilatkozat, valamint a témavezető által jóváhagyott témavázlat, mely a szóbeli felvételi beszélgetésnek is része.
További információ a magyar nyelvű képzésről: btk.ppke.hu/irodalomtudomanyi-doktori-iskola
További információ az angol nyelvű képzésről: btk.ppke.hu/english-literature

Apply now! Academic year 2025/26
Application deadline
31 Jan 2025, 14:00:00
Central European Time
Studies commence
1 Sept 2025
Apply now! Academic year 2025/26
Application deadline
31 Jan 2025, 14:00:00
Central European Time
Studies commence
1 Sept 2025